Σαουδική Αραβία

Στα 113 δολάρια το Brent μετά τις επιθέσεις σε υποδομές της Σαουδικής Αραβίας

Το Brent έκλεισε στα 113,17 δολάρια το βαρέλι με άνοδο 4% μετά τις επιθέσεις με drone σε στόχους στη Σαουδική Αραβία, στο υψηλότερο επίπεδο πέντε μηνών.

Στο 2027 αναβάλλεται το επενδυτικό συνέδριο FII της Σαουδικής Αραβίας μετά τις επιθέσεις

Η Σαουδική Αραβία αναβάλλει για το 2027 το συνέδριο FII μετά τις επιθέσεις των Χούθι σε αεροδρόμια, με την παραγωγή πετρελαίου να παραμένει ανέπαφη.

Βυθίστηκε πλοίο στον Ορμούζ και η Σαουδική Αραβία επεκτείνει τον αγωγό παράκαμψης

Νέο πλοίο βυθίστηκε στον Ορμούζ από θαλάσσια μίνα, ενώ η Σαουδική Αραβία σχεδιάζει επέκταση του αγωγού της στα 10 εκατομμύρια βαρέλια ημερησίως.

Στο 80% της δυναμικότητας ο σαουδαραβικός αγωγός που παρακάμπτει τα Στενά του Ορμούζ

Η ροή στον σαουδαραβικό αγωγό Ανατολής προς Δύση ξεπέρασε το 80% της δυναμικότητας των 7 εκατομμυρίων βαρελιών, πιέζοντας τις τιμές πετρελαίου και ντίζελ.

Η Σαουδική Αραβία ανεβάζει τις εξαγωγές πετρελαίου πάνω από 4 εκατομμύρια βαρέλια

Οι σαουδαραβικές εξαγωγές αργού ξεπερνούν τα 4 εκατομμύρια βαρέλια ημερησίως τον Σεπτέμβριο από 2,4 εκατομμύρια τον Αύγουστο, ενώ η κίνηση στα Στενά του Ορμούζ παραμένει περιορισμένη.

Το πετρέλαιο πέφτει κάτω από τα 100 δολάρια καθώς ανοίγει δίαυλος με το Ιράν

Το WTI υποχώρησε κάτω από τα 100 δολάρια με φόντο τις ενδείξεις διπλωματίας ΗΠΑ και Ιράν και την ανάκαμψη των σαουδαραβικών εξαγωγών.

Το πετρέλαιο υποχωρεί σε χαμηλό ένδεκα ημερών καθώς επανέρχονται οι σαουδαραβικές εξαγωγές

Brent στα 101,75 και WTI στα 98,34 δολάρια, με τις σαουδαραβικές εξαγωγές να ανακάμπτουν στα 2,9 εκατ. βαρέλια την ημέρα.

Το αργό υποχωρεί κοντά στα 100 δολάρια καθώς η Σαουδική Αραβία βρίσκει εναλλακτικές διαδρομές

Το αμερικανικό αργό υποχωρεί για τρίτη ημέρα κοντά στα 100 δολάρια, καθώς οι εναλλακτικές σαουδαραβικές εξαγωγές μειώνουν τον φόβο έλλειψης.

Οι ΗΠΑ εγκρίνουν πώληση 48 μαχητικών F-35 στη Σαουδική Αραβία έναντι 24,3 δισ. δολαρίων

Το Υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ ενέκρινε την πιθανή πώληση 48 μαχητικών F-35 και 49 κινητήρων F135 στη Σαουδική Αραβία, αξίας 24,3 δισ. δολαρίων.

Το πετρέλαιο υποχωρεί καθώς η Σαουδική Αραβία επισπεύδει την επισκευή του αγωγού

Το Brent υποχωρεί για δεύτερη συνεδρίαση καθώς η Σαουδική Αραβία σπεύδει να αποκαταστήσει τον αγωγό Ανατολής Δύσης και αυξάνει τις εξαγωγές εκτός Ορμούζ.